Archiwum bloga

sobota, 11 listopada 2023

Czwarty rok działalności grupy Mayn Shtetele Mielec


 




Czas upływa bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy a minęły 4 lata od założenia grupy Mayn Shtetele Mielec (data założenia: 12 listopada 2019 roku).

Nasz wspólny, czwarty rok obfitował  w wiele ważnych wydarzeń. Przyjrzyjmy się zatem jak to było w ostatnich miesiącach.

 

 

Upamiętnienia

 

 Ogromnie zależało na tym, aby w miejscu gdzie stała mielecka synagoga znalazła się tablica informacyjna wraz z dużym zdjęciem synagogi. Wielu mieszkańców miasta nie tylko nie wie gdzie stała mielecka bożnica, ale w ogóle nie wie, że taki obiekt w Mielcu istniał.

12 kwietnia 2023 roku z inicjatywy naszej grupy, dzięki stowarzyszeniu Strażnicy Pamięci z Łodzi, które jest fundatorem tablicy, przy dużej współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która to fundacja jest właścicielem terenu, stanęła wymarzona przez nas tablica. Autorką projektu jest Greta Pękała, a powstanie tablicy zawdzięczamy pracy wielu osób, członków grupy MSM.










Tydzień później, 19 kwietnia 2023r. na „kamieniu” znajdującym się na trasie marszu mieleckich Żydów, który miał miejsce w dniu ich wypędzenia z Mielca (9 marca 1942 roku), została umieszczona pamiątkowa tabliczka. Kamień ten jest widoczny na zdjęciach z deportacji, dlatego też ogromnie zależało nam na tym aby przy okazji remontu linii kolejowej, nie zniknął z mieleckiego krajobrazu. Dzięki przychylnemu stanowisku Polskich Linii Kolejowych, kamień pozostał na miejscu.

 Tabliczka została ufundowana ze środków prywatnych.



Źródło: archiwum YV
Źródło: archiwum YV


W tym roku minęło 80 lat od rozstrzelania i pogrzebania na cmentarzu żydowskim przy ulicy Traugutta w Mielcu Sary, Feli i Lusi Protter.  Sara, jej córka Fela i dwuletnia córeczka Feli Lusia zostały upamiętnione  poprzez tabliczkę umieszczoną na kamieniu przeniesionym na cmentarz z terenu gdzie stała mielecka synagoga. Kamień ten najprawdopodobniej pochodzi ze ścian rozebranej po spaleniu synagogi. Został przeniesiony na cmentarz dzięki uprzejmości Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 

Tabliczka została ufundowana ze środków prywatnych.

 




Projekt tabliczek i wykonanie: firma Grawprojekt z Dąbrowy Tarnowskiej.


Porządkowanie miejsc pamięci i cmentarzy

To czwarty rok kiedy opiekujemy się cmentarzem przy ulicy Traugutta. W tym roku odbyło się kilka akcji porządkowania cmentarza.



























Członkowie grupy porządkowali też mogiłę zbiorową na ulicy Wspólnej/Świerkowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że stałą opieką członków grupy objęta została również działka na której stała synagoga. W tym roku wyczyściliśmy pomnik, który znajduje się w tym miejscu, działka jest regularnie koszona i zbierane są z niej śmieci.

To był pierwszy rok kiedy zaopiekowaliśmy się  również cmentarzem przy ulicy Jadernych. Renowacji poddane zostało ogrodzenie, które obecnie prezentuje się imponująco. W tym roku również po raz pierwszy w historii Mielca, cmentarz porządkowany był przez grupę młodzieży z jednego z kibiców w Izraelu. Porządkowanie odbywało się wspólnie z członkami naszej grupy. Możliwe  było dzięki Dariuszowi Popieli i jego Fundacji Centrum. Fundacja zakupiła również na kwotę 1000 zł sprzęt potrzebny do porządkowania i farbę do malowanie ogrodzenia.

https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/07/wizyta-modziezy-z-izraela-w-mielcu.html

 














 Renowacja ogrodzenia jest finansowana ze środków prywatnych.


Na ogrodzeniu cmentarza powiesiliśmy również tabliczkę informująca.

Sfinsowana została ze środków prywatnych, tabliczkę wykonała firma Grawprojekt.



Dzięki nagrodzie finansowej, którą otrzymałam w 2022 roku z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin,  możliwe było zakupienie farby, zakupienie podkaszarki, zakupienie narzędzi ogrodniczych, możliwe było też wiele innych działań, których podjęliśmy się w ostatnim roku.
 
Uroczystości

Podobnie jak w poprzednich latach wspólnie pamiętaliśmy o:

Międzynarodowym Dniu Ofiar Holokaustu,

rocznicy deportacji mieleckich Żydów (naszymi gośćmi byli  Ewa Łuczyńska z Warszawy reprezentująca organizację B'nai B' Polska i Paweł Kulig  z Łodzi, prezes Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci z Łodzi) – 9 marca 2023r.,








rocznicy likwidacji społeczności  żydowskiej  z Radomyśla Wielkiego – spotkaliśmy się na cmentarzu w Radomyślu Wielkim, byli z nami  radomyślanie, tarnowianie, dębiczanin oraz Amerykanka żydowskiego pochodzenia  – 19 lipca 2023r.,




rocznicy spalenia mieleckiej synagogi – naszymi gośćmi byli: Scott Genzer i Hanna Stojanik  z Zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego  oraz Piotr Puchta,  dyrektor Fundacji, Ireneusz Socha z Dębicy,  dzialający na rzecz przywracania pamięci o dębickich Żydach, wspólnie ze Scottem i gośćmi z FODŻ spotkaliśmy sie tego dnia z  Prezydentem Mielca Jackiem Wiśniewskiem – 15 września 2023r.


















W tym roku upamiętniliśmy również 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, byli z nami  tego dnia potomek mieleckich Żydów Mark Isaac i jego żona Gabriela Bulisova.

 








 

Wizyty potomków

Pod koniec marca 2023 roku, odwiedziła nas Ilana Horn Fine, wnuczka pochowanej na cmentarzu przy ulicy Traugutta Sary Horn. Ilana odwiedziła również Muzeum Regionalne Pałacyk Oborskich, ktoremu  podarowała swój obraz  poświęcony pamięci swojej rodziny, która zginęła w |Holokauście.

Film nakręcony podczas pobytu Ilany w Mielcu znajduje się w tym linku:


https://www.youtube.com/watch?v=WgFGBs9irU4


https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/05/ilana-fine-horn-wspomnienia-z-wizyty-w.html

 





 


W kwietniu odwiedzili nas Marc Isaac, któego babcia pochodziła z Mielca i jego żona Gabriela Bulisova. Mark  i Gabriela realizują swój autorski projekt upamiętniający ofiary Holokaustu. Zrobili to również w Mielcu.

 



Mielec odwiedził również Alex Allweiss, którego rodzina pochodzi z Jaślan.



We wrześniu Mielec odwiedził Scott Genzer osoba niezwykle zasłużona dla pamięci o mieleckich Żydach. Mieliśmy okazję podziękować Scottowi za jego wspaniałą pracę. Spotkaliśmy się ze Scottem nie tylko podczas uroczystości upamiętniającej ofiary spalenia synagogi, ale na spotkaniu z Prezydentem Miasta i na uroczystej kolacji  z członkami grupy.



Grupa w mediach

Na początku roku miałam okazję opowiedzieć o historii mieleckich Żydów i działalności Grupy podczas wywiadu, do którego zaprosiło mnie Muzeum Regionalne Pałacyk Oborskich.


Wywiad znajduje się w tym linku:


https://www.youtube.com/watch?v=-KT80clthQA&t=43s

 

 

16 kwietnia 2023 r. na zaproszenie telewizji TVN24 wzięłam udział w telewizyjnej debacie  dot. powstania w getcie warszawskim, gdzie z moimi przyjaciółmi z Forum Dialogu, Markiem Chmielewskim i Dorotą Budzińską oraz Patrycją Dołowy mieliśmy okazję porozmawiać o pracy na rzecz pamięci o Żydach.




W tym roku ukazał się również artykuł dotyczący  działalności grupy na portalu ObywatelePro.

Artykuł znajduje się w tym linku:

https://obywatelepro.pl/izabela-sekulska/

 


 

 

Media mieleckie na bieżąco relacjonowały nasze działania (rocznice, upamiętnienia).

 

Inne

W grudniu 2022 roku zostałam zaproszona przez  Stevena Reece'a do rozmowy na temat działalności grupy. Steven pisze pracę na temat działalności na rzecz ochorny dziedzictwa żydowskiego.

W czerwcu członkowie grupy mieli okazję wziąć udział w zwiedzaniu krakowskiego Kazimierza z przewodniczką Janiną Naskalską – Babik.







Tego samego dnia odebrałam w Muzeum Żydowskim Galicja wyróżnienie Chroniąc Pamięć.

 






 
 W czerwcu brałam udział również w kolejnej konferencji Forum Dialogu, gdzie wspólnie z Markiem Chmielewskim prowadziliśmy spotkanie dotyczące aktywizacji lokalnej społeczności.

W sierpniu tego roku wydawnictwo Austeria wydało książkę członka naszej grupy 8 letniego Tymona Pichety Kiedy Steve był w moim wieku. Opowieść o Sacherze Izraelerze. Wydania książki podjął się Komitet Opieki na Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, a ja miałam okazję i  honor brać udział w pracach przy wydaniu książki. W imieniu grupy przekazałam na ten cel 1000 złotych (część nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich Polin).







Miałam również przyjemność poprowadzić we wrześniu spotkanie autorskie z Tymkiem, które odbyło się w Tarnowie w ramach Galicjaner Sztetl Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.

Zapis spotkania znajduje się w tym linku:

https://www.youtube.com/watch?v=hBoxrRH1reY&t=294s

 

https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/09/tymon-picheta-kiedy-steve-by-w-moim.html

 

 

Od listopada 2022 roku do dzisiaj na blogu ukazało się 12 tekstów. Były to teksty obejmujące rózną tematykę, ale za najwazniejsze uważam te, które są wynikiem archiwalnych poszukiwań i opowiadają o losach żydowskich mielczan.

Te teksty są w mojej opinii tymi, które zasługują na szczególną uwagę:

https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/09/odnaleziona-pamiec-powrot-matyldy-braun.html

 https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/03/twarze-mieleckiego-sztetla-rodzina-stroh.html

https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2022/11/twarze-mieleckiego-sztetla-mosze-borger.html

https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2023/01/mieleccy-zydzi-schindlera.html

 https://maynshtetelemielec.blogspot.com/2022/12/imiona-zydow-mieleckich.html

 

Wszystkim, którym leży na sercu pamięć o mieleckich Żydach – ogromnie dziękuję za pracę wykonaną w tym roku.

I za pamięć.

Byliście wspaniali!

Tak jak powiedziałam w nagraniu realizowanym dla Muzeum Historii Żydów Polskich - dalej będziemy snuć opowieści o mieleckim sztetlu, bo to co nie opowiedziane umiera... a nie chcielibyśmy aby tak się stało.

Mazeł tow!


 

Izabela Sekulska

Zdjęcia: członkowie grupy Mayn Shtetele Mielec

iskabelamalecka@gmail.com

www.mayn.shtetele.mielec.pl

 

 

 

 

 

Twarze mieleckiego sztetla: Leib (Leon) Salpeter. Syjonista, farmaceuta uratowany przez Oskara Schindlera

    Zdjęcie pochodzi z książki K. Zimmerer Kronika Zamordowanego Świata           Po wpisaniu w internetową wyszukiwarkę imienia i nazwiska ...